15. Astmelauad

Vasta
Sõnum
Autor
Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

15. Astmelauad

#1 Postitus Postitas Autorestauraator »

Astmelauad.

ZIS 110 astmelaudadega on mul probleem. Olen sellest ennegi märku andnud, et mul puudub päris selge ettekujutus, millised need astmelauad peavad olema. Töös oleval masinal on need suuresti omaloomingulised:

Pilt

Tundub, justkui oleks tegu kahe sirgega, keskel suhteliselt järsk murdekoht. Ka uste alumised servad on sirged:

Pilt

Seegi on omalooming.

Siin hoopis kõverikud:

Pilt

Heino Jaanuse ZIS-i pilti vaadates on raske midagi arvata, pilt on paha nurga alt:

http://vvm.unicweb.ee/pic.php?ID=202

Packard 180-l, mis on olnud ZIS 110 eeskujuks, on uste alumised servad kumerad, umbes samamoodi kui uste keskosagi.

Pilt

Lasin saata Tartust ühe taastamisel oleva auto pildid. Jutu järgi on sellel plekitöid tehtud minimaalselt. Auto olla hästi säilinud:

Pilt

No võta sa kinni, on see sirge või kumer serv?
Meil siin, Viimsis on ka üks taastatud ZIS. Käisin sedagi vaatamas:

Pilt

Minule tundub, et siingi on sellele asjale loominguliselt lähenetud.

Olgugi, et ma ühtegi kumera ukse alumise servaga ZIS-i näinud ei ole, ütleb mingi sisetunne, et astmelaua välisserv ja ka ukse alumine serv peaks järgima sujuvalt kerekumerust.
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

Veteran
VVK liige
Postitusi: 258
Liitunud: 04 Oktoober L, 2008 00:00
Asukoht: Viljandimaa

Astmelauad

#2 Postitus Postitas Veteran »

Arvan ka, et astmelaud ning uste alumised servad peavad järgima auto külje kumerust. Tähendab, et ukse põhi, nagu Sa nimetasid, on väljastpoolt kumer, sisemine serv sirge.
Kui nüüd uste alumised servad on keegi sirgeks ratsinud, siis selle alumise S- kujulist servaga on tegemist...
Tervitab Enno Öövel.

omamasin
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 08 Mai N, 2008 00:00
Asukoht: Kuressaare

#3 Postitus Postitas omamasin »

Bogomolovi lehel ka mõned vanad pildid, neil tunduvad küll servad kumerad olevat. http://www.autogallery.org.ru/zis110.htm

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

#4 Postitus Postitas Autorestauraator »

Lugu läheb edasi...
Rääkisin probleemist ka Andrejs Rodele. Kuna neil oli Riias just möödunud aastal valminud üks samasugune ZIS, siis tema plekksepp, Robert, oli selle küsimusega enam-vähem kursis. Ma käisin suvel, enne auto lõplikku valmimist seda isegi vaatamas, aga nagu ikka, tookord ei osanud sellele vajalikku tähelepanu pöörata. Parim pilt, mis sellest kohast tehtud sai:

Pilt

Pildi pealt tundub keskel küll järsem jõnks olevat, aga pilt on pilt! See võib petta.
Mul puudub küll täpne ettekujutus, millises seisus Robertil masin oli. Võibolla oli see osa veel rikkumata ja seega tal suuri küsimusi ei olnud. Esimese hooga saatsid mulle portsu pilte. Üks parim on siin:

Pilt

Suvel Riias näitas Andrejs mulle uusi astmelaua matte. Kuskil Venemaal pidi neid replikana tehtama. Siis oli ka jutt, et need kummimatid peavad väga täpselt astmelaudadele ära mahtuma. Et astmelauad peavad olema nende kummimattide järgi tehtud! See jutt tuli mulle nüüd meelde.
Kuna Rode pidi Jõulupühade ajal Tallinna tulema, tööde käiku kontrollima, siis küsisin, et ega neid vanu matte alles pole? Olid! Ja need toodi kaasa.
Kui kummimatid oma õigetele kohtadela panin, oli kogu küsimus lahendatud:

Pilt

See on vaade juhipoolsele astmelauale eest. Olgu see uste kumerus milline tahes, selge see, et kummimati lõppedes tuleb veel 12 mm-ne uksevalts ja selle välimine serv peab ukse alumise servaga ilusti kokku minema.
Vaade samale astmelauale tagantpoolt:

Pilt
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

#5 Postitus Postitas Autorestauraator »

Astmelaua plekkide välisserv on tehtud tagasipöördega. Seda selle eesmärgiga, et serv pisut tugevam oleks. Kuna minu kantijal sellist tagasipööret teha ei saa, tegin serva kahest osast. Kokku keevitasin punktkeevitusega:

Pilt

Astmelaua "trepi" püstsein on kahekordne. Välimine ja sisemine sein on umbes 30 mm vahega ja moodustavad üsna tugeva õõnesprofiili:

Pilt

Praegu on välimine serv sirge. See on nö. sisemine serv. Selle peale tuleb veel välimine, mis on kumer:

Pilt

Siit on puudu veel uksevalts. Selle kallal praegu töö käib.
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

#6 Postitus Postitas Autorestauraator »

Uksevaltsi osa on nüüd valmis. Esimese ukse juurde tulev osa on selline:

Pilt

Seda on nüüd väga mõnus punktkeevitusega kinni keevitada.... aga, millised peavad olema elektroodid, et ligi pääseks?
Natuke pusimist ja:

Pilt

Keevitamine ise oli väga lihtne:

Pilt

Alumise serva punktimiseks on vaja jälle teistsuguseid elektroode:

Pilt

Kinnikeevitatud astmelaua uksevalts:

Pilt

Altpoolt on astmelaud selline:

Pilt

Nüüd kummimatid peale:

Pilt
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

Autorestauraator
VVK liige
Postitusi: 3026
Liitunud: 01 Märts L, 2008 00:00
Asukoht: Tallinn, Merivälja
Kontakt:

#7 Postitus Postitas Autorestauraator »

Parempoolse astmelaua tegemine käis juba natuke kiiremini:

Pilt

Pilt

See on siis sirge küljega osa. Siia tuleb veel kumer osa ka juurde:

Pilt

Pilt
Terv. Märt Aarne
autorestauraator@gmail.com
Homepage: Autorestauraator

Vasta

Mine “ZIS 110, 1950 [Autorestauraator]”